gyakran használt fűszereink

Gyakran használt fűszereink

A fűszereket tartalmazó ételeket néhányunknak valóban kötelező elkerülni. Az érzékeny gyomorral, netán beteg, gyulladt emésztőrendszerrel küzdő embereknek ezek az ételek szinte méregként hatnak. Mégis, országunkban a “kerüld a fűszeres ételeket” figyelmeztetés általánosan él. Nem csoda, bizonyára az agyonborsozott-sózott, feketére égetett sültek szolgáltathatták az alapot.

Szerencsére a fűszerekről általánosságban mégsem mondható el, hogy kerülendők lennének, sőt számtalan áldásos tulajdonságuk bizonyított, melyet újabb kísérletek is alátámasztanak. Így aztán nem kell elfelejteni az ízletes ételeket, inkább használjuk tudatosan ételízesítőinket.

Mit mond a tudomány némely közhiedelemmel ellentétben?
A fűszereknek bizonyítottan öregedésgátló, antioxidáns hatásuk van, de még a degeneratív betegségek megelőzésében is segítségünkre lehetnek. Ez a mondat rögtön szöges ellentétben áll a fűszerellenes közhiedelmekkel, és ezt nem árt jól megjegyezni. Kutatások szerint a fűszereknek magasabb antioxidáns hatásuk van, mint maguknak a favoritnak tartott zöldségeknek, gyümölcsöknek.

Az antioxidánsok segíthetnek megvédeni bennünket a rákos megbetegedésektől, de némely szakértő szerint még az Alzheimer-kórtól és a korai öregedéstől is.

Mi az ORAC érték?     Az oxigéngyök-megkötő kapacitás angol megfelelőjének rövidítése az ORAC. Mindnyájan hallottunk már a szabadgyökökről, melyek gonosz kiskatonákként károsíthatják szervezetünket, ellenük pedig az antioxidánsok küzdenek, melyek képesek megkötni az előbbieket. Azok az ételek, melyek jobban képesek megkötni a szabadgyököket, magasabb ORAC-értéket kapnak.A British Journal of Nutrition olyan kutatásról adott hírt, melyben 15 különböző fűszert vizsgáltak, különös tekintettel azok antioxidáns hatására, amit az úgynevezett ORAC-érték alapján mértek fel.

Ételeink oxigéngyök-megkötő kapacitását laboratóriumokban vizsgálják. Az eddigi legmagasabb szabadgyökharcos a mangosztán nevű trópusi gyümölcs, az ő ORAC-értéke 17 000–25 000 között van. 
Egy másik kísérlet szintén hasznos eredményre jutott a fűszerekkel kapcsolatban. A kísérlet során inzulinérzékeny patkányokat vizsgáltak. (Az inzulinérzékenység egy ördögi körként működő jelenség, ami éhségérzet növekedéssel, elhízással, hosszabb távon cukorbetegséggel jár.) A kutatók megfigyelték, hogy egyfajta fűszerkeverék képes volt arra, hogy csökkentse a zsíroxidáció során keletkező szabadgyökképződést, és javította a szénhidrát-anyagcserét, annak ellenére, hogy a patkányok tulajdonképpen cukordiétán éltek.A kutatásnál önmagában, valamint fűszerekkel tálalt salátákat kínáltak a kísérleti alanyoknak, akiket ezúttal nem kell annyira sajnálnunk, mint néhány korábbi cikk egérkéit. A saláták önmagukban is egészségesek és jelentős szabadgyök-megkötő képességgel bírnak, ám az orvosi citromfűvel és bazsalikommal gazdagított saláta antioxidáns hatása 150-200%-kal megnövekedett, ORAC-értéke pedig 4000-re rúgott.

letoltes

Egy másik tanulmány ugyancsak a fűszerként használt termények antioxidáns hatását vizsgálta a zsíroxidációval kapcsolatban. A kísérlet során fokhagymát, hagymát, gyömbért, mentát, szegfűszeget, fahéjat és borsot használtak. Megfigyelték, hogy ezek közül a szegfűszeg mutatta a legmagasabb a hagyma pedig a legalacsonyabb antioxidáns hatást.
A tanulmány ezenkívül további két érdekességre is fényt derített. Bizonyos fűszerek együttes használata felerősíti az egyébként várható hatást. Ilyen kombinációk a hagyma és fokhagyma, hagyma és gyömbér, gyömbér és fokhagyma. Tehát ezeket gyakran használhatjuk, ha szeretnénk mindazzal megküzdeni, amit a szabadgyökök okozhatnak.
A fűszerek további egyedülálló tulajdonsággal is bírnak. Ugye gyakran hallod, hogy az egészséges ételek veszítenek értékükből, ha sokáig hevítjük őket, magyarul nem nyersen fogyasztjuk? A fűszerek e téren is kiemelkedőek: még 30 perces forralás után is megtartják antioxidáns hatásukat.

spicy-large_transpjliwavx4cowfcaekesb3kvxit-lggwcwqwla_rxju8