Gyakran történik meg velünk, hogy szomjasak vagyunk. Iszunk egy kis vizet és azt hisszük, hogy minden rendben is van. Rendben is lenne, amennyiben étkezési szokásaink, életvitelünk kellő figyelmet biztosítana a szükséges mennyiségű víz folyamatos bevitelére. A valóság az, hogy tudatosan, vagy megszokásból, de kevesebben vannak, akik ezt teszik. A vízivás fontossága kevésbé foglalkoztatja az embereket.
Vajon milyen okból iszunk kevesebbet?
Lehetnek ezek; a környezet (pl. állandó vízhiány), hiedelmek (pl. a sok folyadék káros), rossz szokások, de főleg az információ hiánya.
Általában kevés az információnk arról, hogy folyadékhiány esetén, a szomjúság érzetén kívül, milyen káros folyamatok indulhatnak el a szervezetünkben. Milyen betegségek kialakulásához vezethet, ha a szükséges folyadékbevitelre nem figyelünk. (Pl. Nem meglepő, hogy a vízhiánnyal küzdő országokban a vizet tartják a legnagyobb kincsnek, mert kevés van belőle és nehezen jutnak hozzá. A statisztikák szerint az ilyen területen élők megbetegedései között a vesekárosodás „előkelő” helyen szerepel.)
A vízivás fontossága
Fontos a megfelelő mennyiségű vízbevitel. Nincs a testünkben hely a víz tárolására, így a szervezet a bevitt folyadékmennyiséget fontossági sorrendben osztja el. Amennyiben kevesebb víz kerül a szervezetbe testünk bizonyos területein vízhiány lép fel.
A víz nagy része a szervezeten belül a sejtekben található, a sejten kívüli mennyiség pedig a nyálkahártyában, a különböző testváladékokban – például a nyálban, az emésztőnedvekben, a vizeletben, a könnyben vagy az izzadságban, nyirok a nyirokrendszerben – és a vérben. A vérkeringés nem létezik a szervezetünkben lévő víz nélkül, a vérnyomást szabályozza, hiányában nem oldódnak, szívódnak fel a tápanyagok és az anyagcserénk felesleges, káros termékei nem kerülnek ki a testünkből, ízületeinknek a rugalmasságát biztosítja. A szív 77%-ban, a vér 86%-ban, az agy 78%-ban, a más 84%-ban, az izmok 70%-ban tartalmaznak vizet.
Amennyiben testünk víztartalma 10 %-al lecsökken, különböző betegségek kialakulásával nézhetünk szembe. Mi játszódik le a szervezetben a vízhiány növekvő mértékében? A testtömeg folyadéktartalmát tekintve:
0,5-1 % – veszteségnél szomjúságérzet jelentkezik, munkaképességünk akár 30%-al is csökkenhet.
2-3 % – veszteség, hatással van a hőszabályzása, a vérplazma térfogata megváltozik, növekszik a szomjúságérzet, csökken a nyálelválasztás,
5 % – veszteségnél élénkül a szívverés, fáradság, gyengeség, álmosság, fejfájás érzet jelentkezik, ingerlékenység, csökken a koncentráció.
7% veszteség rossz közérzetet, hallucinációt eredményezhet
10 % – veszteség súlyosabb klinikai problémákat okozhat, testműködés, szellemi tevékenység zavara figyelhető meg.
15-20 % – veszteség életveszélyes állapotot jelent, bekövetkezhet a halál.
Szervezetünk jelzései
Fontos, hogy szervezetünk jelzéseit jól értelmezzük. Pl. Nem ritka, hogy a szomjúságot éhségként érezzük, ezért vízivás helyett inkább ételt veszünk magunkhoz, mely a szervezetünk víztartalmát csökkenti, mely állapot további problémákat okozhat.
Hány liter lehet egy ember napi folyadékszükséglete? Ez több dologtól is függhet, a teljesség igénye nélkül felsorolunk néhányat:
– Elsősorban az életkortól; Különböző életkorban más-más a szervezet víztartalma. A csecsemő szervezete 80 %, a felnőtt emberé 72 %, addig az idősek szervezete már csak 50 % vizet tartalmaz.
– A fizikai aktivitásunktól; Fizikai megterhelésnél, lehet ez munka, sport, életkortól függetlenül sokkal több folyadékra van szükség. A szervezet vizet vesz fel és ad le folyamatosan. Ennek egyensúlyban kell lennie.
– Környezeti hatásoktól; Értelemszerűen nyári melegben több folyadékot fogyasztunk, mint télen. Trópusi, sivatagi környezetben a normális mennyiségnél sokkal több folyadékot adunk le, ezért fontos ezt hasonló arányban pótolni, hogy az egyensúly fennmaradjon.
– Étrendtől; pl. nagyon sós ételek fogyasztása nem javasolt, mivel a só megköti a vizet és így vízhiány léphet fel.
Szervezetünk számára a legfontosabb folyadék a víz. Normál környezetben, átlagos tevékenységnél egy felnőtt ember napi vízigénye 2-2,5 liter. Természetesen ez növekszik a fenti hatásoknak köszönhetően, mint pl. fizikai megterhelés, meleg, tropikus éghajlat. Utóbbi esetekben 4-5 liter vízbevitel sem túlzott.
Ritkán gondolunk arra, hogy több megbetegedés (ld. alábbi felsorolást), a vízhiányhoz is köthető:
Depresszió és ingerlékenység, értelmi frissesség hiánya.
Magas vérnyomás, migrén, magas koleszterinszint
Emésztőszervi betegségek (fájdalmak, gyulladások)
Szívbetegségek, szívtájéki fájdalmak
Mozgásszervi betegségek (ízületi fájdalmak, reuma, köszvény, hát, derék, nyaki fájdalmak)
Összefoglalva: Fordítsunk kiemelt figyelmet a folyadék, elsősorban a víz bevitelére. Mennyiségét életkorunk, környezetünk, napi tevékenységeink, egészségi állapotunk határozza meg. Fogyasszunk bőségesen friss gyümölcsöket, zöldségeket is, melyek a tiszta víz mellett szervezetünk jó működéséhez szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat, savakat, rostanyagokat is tartalmaznak.
DJ