Étrend-kiegészítők (vitaminok, ásványi anyagok).

Gyógyszertárak, háztartási és illatszerboltok, testépítő-szalonok, nagyobb bevásárló helyek tömegével kínálják a különféle pirulákat, folyadékokat, pezsgőtablettákat, jelezvén azok szükségességét, a szervezetre gyakorolt kedvező hatását. Ki ne akarna egészségesebb lenni, pláne azok, akik folyamatosan különféle egészségügyi problémákkal küzdenek. A bátrabbak megelégszenek, a dobozokon irt pár mondattal, sokan, még ezekre sem figyelnek. Az aggódóak az Interneten, vagy különféle kiadványokban kutatnak, minél több információ reményében, vajon szükségük van-e az étrend-kiegészítőkre, vitaminokra, ha igen, melyikre és mennyire?

Az étrend kiegészítők a minden napjaink része.

Az étrend kiegészítők a minden napjaink része.

Az aggodalom olykor nem bizonyul alaptalannak, hacsak egy pillantást vetünk egyes vitaminok, ásványi anyagok túladagolás okozta tüneteire. Felmerül a kérdés, honnan tudható, hogy a kínált termékek közül kinek milyen vitaminokra, ásványi anyagokra, enzimekre van szüksége? Nyilvánvalóan kevesen mennek ez okból a háziorvoshoz, hogy megtudják pl. a Spirulina (alga készítmény) szedése számukra milyen hatást válthat ki. Ennél a példánál maradva, egy beteg ember (pl. pajzsmirigy rendellenesség) veszélyes lehet a készítmény fogyasztása, a sűrítmény jódtartalma miatt.

Ilyen szerek vásárlásakor nemcsak magát a termékben jelzett anyagok hatását kell ismernünk, hanem tudnunk kell, hogy szervezetünknek mire lenne szüksége, mi az ami árthat az egészségünknek? Természetesen a nagyobb gyártók honlapjai az érdeklődők számára ingyenes állapotfelméréseket, teszteket hirdetnek, melyek minden esetben azzal végződnek, hogy egy-egy terméküket ajánlják, lehetőleg hosszabb, minimum hat havi fogyasztást javasolva.

A kérdés, hogy mire van szükségünk, ha étrend-kiegészítőkről van szó? Aki nem szeretné a véletlenre bízni, a legjobb, ha a háziorvosától kér tanácsot, aki egészségügyi állapotát jól ismerheti, sőt a válaszát egy laborvizsgálattal is alátámaszthatja.

Nem árulunk el nagy titkot, amikor közöljük, hogy sok esetben maga a reklámozott étrend-kiegészítő is lehet a veszély forrása. Nem ritka, hogy a gyártók félreérthető, vagy hamis üzenetekkel reklámozzák a termékeiket. Sok esetben ezek a termékek hatástalanok, sőt súlyos károkat is okozhatnak.

Nehéz kérdés, vajon honnan tudjuk, melyik gyártóban, termékben bízhatunk? A válasz nem egyszerű. Rendelkezésünkre áll az Internet, különféle kiadványok, a termék csomagolásánál feltüntetett szöveg, vagy a terméket rendszeresen fogyasztó ismerőseink véleménye.

A kivonatokat tartalmazó készítményeknél gyakran előfordul, hogy a dobozokon feltüntetett anyagok várt hatása elmarad. A jelzett növényben eredetileg található vitaminok és ásványi anyagok, a gyártási technológia (hőkezelés) miatt csak nyomokban maradnak meg. Kivétel azok az eljárások, ahol a növényekből a hatóanyagokat nem hőkezeléssel, hanem vízelvonási eljárással nyerik ki.

A fentiek alapján kijelenthetjük, hogy az étrend-kiegészítők vásárlásakor, fogyasztása esetén nem árt az óvatosság. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy tartózkodjunk az ilyen termékek szedésétől, mert az étrend-kiegészítők alapjában nem feleslegesek, hasznosak lehetnek. Hozzá kell tennünk: amennyiben igazaknak bizonyulnak a dobozokon olvasható ismertetők, a médiában közzétett reklámok.

Ezzel együtt, ezek a termékek nem helyettesítik a jó étrendet, egészséges táplálkozást. Sokan hajlamosak arra, hogy hosszú ideig böngésszék, tanulmányozzák, a különféle készítményeket, ugyanakkor a zöldséges standokra egy pillantást sem vetnek, pedig mindazok a vitaminok, ásványi anyagok, melyeket sokszor minden alapot nélkülözve említenek az étrend-kiegészítők csomagolásán, mind-mind megtalálhatók a zöldségekben és a gyümölcsökben. Nem kell ehhez Internet, sem más forrásból nyert információ. Minden ott van ezekben a növényekben, káros anyagok nélkül, a szervezetünk számára a legtisztább, azonnal felszívódó és hasznosuló állapotban.

zoldseg-gyumolcs-viz

DJ

  1. szeptember 5.